Haberler, Kampanyalar

Haberler, Kampanyalar kategorisine ait (0 kayıt bulundu)
Haberler, Kampanyalar Ekle

ID No: #1147
15.02.2020 10:30

Lotusconcept

Viva Audio Türkiye'de

Sipariş üzerine ve kasa renkleri kullanıcının isteğine bağlı olarak üretilen Viva Audio’nun demo ürünleri dinletide yerini aldılar. Öncelikle Magico M2 ile denediğimiz Aurora power amp ve L1 preamp ile beklentimizin çok üzerinde bir netice aldık. Aurora’lar gerçekten kontrollü, yumuşak ancak oldukça kaslı güçlendiriciler. Single Ended bir güçlendiriciden bekleyeceğiniz çözünürlük ve detay yanında baslardaki güç ve hakimiyet kendine hayran bırakıyor.

Allegro ise firma temsilcisi Sergey’in de dediği gibi başka bir dünya. Horn yüklü orta ve tiz sesler, ribbon süper tweeter, 97dB hassasiyet, düşük seste çözünürlük ve detay ile birlikte gövdeli, geniş ve derin bir ses sahnesi. Ses seviyesini yükselttiğinizde tüm bu özelliklerin aynen korunması, hoparlörün strese girmemesi Allegro’nun kritik dinleme için olduğu kadar parti için de elverişli olduğunu gösteriyor. Hoparlör ızgaraları kabine entegre ve birer akustik filtre görevi görüyorlar.

 

Viva Audio 1996 yılında müzik tutkunu Amedeo Schembri tarafından kuruldu. Kardeşi Giampietro ile birlikte canlıya yakın gerçeklikte performans veren ses sistemleri geliştirmeye başladılar.

Audio dünyası, Viva markasından ilk kez, Harry Pearson’ın Aurora monoblok amfilere en yüksek notu olan 4 yıldız vermesi ile haberdar oldu. HP, test ettiği Aurora mono amfileri ‘Hoparlörden hoparlöre, bugüne dek dinlediğim single-ended amfiler arasında en az renkli olanı’ diye adlandırmıştı.

Viva Audio ürünlerinin geliştirildiği laboratuvar ve üretildiği fabrika Italya, Vicenza’da. Üretim, sipariş üzerine ve ısmarlama. Amfiler ve hoparlörler müşterinin RAL katalogdan seçtiği renge ya da beğendiği bir otomobilin rengine göre boyanıyor. Genelde, Uzakdoğu’da Porsche sarısı veya Ferrari kırmızısı gibi parlak renkler revaçtayken Avrupa’da Alfa Romeo grisi, BMW kahvesi, Audi gümüşü, Rover bordosu gibi yarı mat renkler tercih ediliyormuş.

HP ölmeden önce Viva Audio’nun bir ürününü daha Golden Ear ödülüne layık görmüştü; Viva Fono pikap katı. ‘Test ettiğimiz tüm rakiplerinden daha az karakter ve renk katanı’ diye adlandırdığı Viva Fono’yu bu özelliklerinden dolayı üst model pikap iğneleri testinde kullanmıştı.

Uzun yıllardır takip ettiğimiz bu markanın ürünlerini 2017 Münih High-End fuarında dinleme ve firma temsilcileri ile tanışma fırsatı buldum. Gerek ürünlerin performansı gerekse firma temsilcilerinin yaklaşımı ‘işte, high-end audio böyle olmalı‘ dedirtecek cinstendi. Pazarımıza ilk defa girecek bu firma ve ürünlerinin tüm audio tutkunlarının hoşuna gideceğini umuyoruz.

Tunç Bozoğlu
Lotus Concept

http://www.lotusconcept.com/portfolios/viva-audio/